Results: September 23&24, 2006
Lake Mary - Arizona State Championships


CHAMPIONSHIP RESULTS

PLACE  CLASS  COMPETITOR      
  1    F18+   Matleena Ojapalo
   
  1    M35    Max Suter
  2    M35    Jeff Brodsky

  1    F35    Peg Davis

  1    M50    Jeff Brucker
  2    M50    Mark Parsons
  3    M50    Jim Thompson

  1    F50    Pat Penn
  2    F50    Magrit McIntosh

COURSE RESULTS

Red Course
                                                  TOTAL   ASC 
  COMPETITOR               CLASS  Day 1    Day 2  TIME    RANK
  Matleena Ojapalo         F18+   64:14    69:59  134:13   1
  Max Suter                M35    66:18    68:31  134:49   1
  Dan Felitsky             Open   71:44    64:25  136:09  
  Jeff Brodsky             M35    88:35    155:13 243:48   2
  Forest Brown             M35    120:26   DNS
  Morten Bostrom           M18+   DNS      46:00
  Erik Ringnes             Open   DNS      84:45 
  Damien Green             Open   DNS      133:40
  David Marks              M35    DNS      149:30
  Windy Marks              Rec    DNS      ------    

Green Course
                                                  TOTAL   ASC 
  COMPETITOR               CLASS  Day 1    Day 2  TIME    RANK
  Jeff Brucker             M50    56:15    61:51  117:51   1
  John Pascal              Open   59:52    59:58  119:50  
  Mark Parsons             M50    67:42    56:28  124:10   2
  Jim Thompson             M50    65:18    62:27  127:45   3
  Pat Penn                 F50    84:45    84:02  168:47   1
  Peter Neubauer           Open   102:00   87:58  189:58  
  Peg Davis                F35    112:08   96:29  208:37   1
  Trish Krantz             Open   139:05   101:22 240:27  
  Margrit McIntosh         F50    189:00   135:28 324:28   2
  Laura Wasylenki          Open   DNS      118:00
  Beauty &                Team   134:40   DNS    		

Orange Course
                                                  TOTAL   ASC 
  COMPETITOR               CLASS  Day 1    Day 2  TIME    RANK
  Laura Wasylenki          Open  102:05    118:00 220:05  
  Lois Kimminau            Open  176:00    132:54 308:54  
  Team Tango2              Team  111:18    DNS
  Team Gray                Rec   120:05    DNS
  Tim & Jeremy             Rec   DNS       -----

Yellow Course
                                             
  COMPETITOR               CLASS  Day 1  Day 2
  Team Gray                Rec    69:45  DNS	               
  Bill and Jackson Dennis  Rec    DNS    ----- 

White Course
                                     
  COMPETITOR               CLASS  Day 1  Day 2
  Team Tango               Team   62:58  DNS
  Mia Parsons              Open   107:00 DNS
  Gail Brodsky             Rec    107:00 DNS
  Bill and Jackson Dennis  Rec    DNS    -----

Motala Course
                                               
  COMPETITOR               CLASS  Day 1  Day 2
  Sierra Adventure Racers  Rec    DNS    -----

Advanced Night-O Course
                                               
  COMPETITOR      Time  
  Jeff Brucker    67:56
  Jeff Brodsky    73:45
  John Pascal     78:30
  Max Suter       86:40
  Dan Felitsky    146:00
  Forest Brown    DNF

Intermediate Night-O Course
                                               
  COMPETITOR      Time  
  Peter Neubauer   63:19
  Trish Krantz     66:38
  Pat Penn         104:00
  Damien Green     110:38
  Laura Wasylenki  111:00