Robbins Butte 3-Hour Score-O Results
Saturday, January 11, 2014


We had beautiful weather and a good crowd for the Robbins Butte event on Jan 11. There were a total of 57 orienteers on the score-o course, including some scouts and JROTC teams. It was a long course for a 3-hour event, and getting all of the controls proved to be a challenge. Ludwig Hill finished first, with 1180 of 1300 possible points. Ron Birks was second with 1090 points (although if Max Suter had been 5 seconds faster, it would have been a tie for second!)

See the map showing the routes for Ludwig Hill, Ron Birks, Max Suter and "Bock N Roll"

Legend:
Ludwig Hill (1180 pts) = Blue solid line (clockwise direction)
Ron Birks (1090 pts) = Magenta solid line (clockwise direction)
Max Suter (1080 pts) = Gray solid line (counterclockwise direction)
Bock N Roll (740 pts) = Green solid line (counterclockwise direction)

Summary

Course Statistics  
Total Points 1300
Number of Controls 36
Straight-Line Distance (km) 17
Climb (m) 385
Total Participants 57
Number of Minutes 180
Penalty Per Minute 10

Volunteers

Course Setters: Glenn Haselfeld
Meet Directors: Glenn Haselfeld
Bag Hangers: Glenn Haselfeld
Water Station Setup: Glenn Haselfeld
Equipment Hauling: Glenn Haselfeld, Ron Birks
Setup/Tear-down: Glenn Haselfeld et al
Registration Table: Glenn Haselfeld, Ron Birks, Debbie Allen
Timing Table: Glenn Haselfeld
Beginners Clinic: Glenn Haselfeld
Control Retrieval: Glenn Haselfeld, Ludwig Hill, Ron Birks, Debbie Allen
Tabulating Results: Glenn Allen

Results

Overall Place Name Total Points Penalty Final Points Num Controls Time Category Rank Team Members
1 Ludwig Hill 1180 0 1180 29 2:59:55 M 1  
2 Ron Birks 1090 0 1090 29 2:57:24 M 2  
3 Max Suter 1150 70 1080 29 3:06:05 M 3  
4 Erik Ringnes 940 0 940 24 2:59:58 M 4  
5 Amber Naughton 920 0 920 24 3:00:00 F 1  
6 Job Searchers 860 0 860 25 2:58:00 T 1 Tom Fleck, Warren Pitman
7 Bock & Roll 740 0 740 21 2:58:07 T 2 Gary Hickey, Andy Allman
8 Andy Wentzel 680 0 680 19 2:58:45 M 5  
9 Will Burkhart 640 0 640 22 2:52:00 M 6  
10 Team Gibson 640 0 640 22 2:52:00 T 3 Corinne Gibson, Matthew Sweeney
11 Daryl Yost 600 0 600 21 2:00:48 M 7  
12 Team MC 480 0 480 16 2:59:15 T 4 Gonzalo Rodriguez, Lyon Norcross, Alejandro Rodriguez, Alejandro Torres
13 Austin Ringnes 430 0 430 19 2:42:45 M 8  
14 Kuju 490 60 430 15 3:06:00 T 5 Kurt Korpong, Julia Lepsky
15 Adams Family 420 0 420 17 2:49:10 T 6 Kevin Adams, Nate Adams
16 Team Fabig 410 0 410 14 2:57:50 T 7 Irene Fabig, Brian Fabig
17 Peg Davis 340 0 340 14 2:51:30 F 2  
18 Campo1 290 0 290 11 2:58:25 T 8 Green, Zeltins, Williams
19 Team Moore 250 0 250 8 2:53:00 T 9 Linda Moore, Carl Moore
20 Campo3 230 0 230 12 2:57:07 T 10 Brandstatter, Nguyen
21 Debra Allen 220 0 220 10 2:55:00 F 3  
22 Team Snow 170 0 170 11 1:51:00 T 11 Greg Snow, Jennifer Snow
23 Campo2 160 0 160 10 2:39:00 T 12 Gallagher, McMaster
24 Team Nicholas 130 0 130 8 1:59:48 T 13 Don Nicholas, Alex Nicholas, Cathy Valle
25 Team Hoskins 130 0 130 9 1:44:00 T 14 Nic Hoskins, Ellen Hoskins, Sebastian Hoskins, Gavin Hoskins
26 Werewolves 80 0 80 6 1:38:00 T 15 Jordan Clark, Jacob Rutelhouse, Jayden Clark, Steven Battles,Josh Landers, Clifford Holmes
27 Cheeky Monkeys REC     10   T   Lisa Spear, Georgie Sevcov
28 Dog & Cat REC     9   T   Sharon Fairchild, Carol Salvati
29 Team Nelson REC     7   T   Nelson Hendrix, Sue Dennery