Fort Tuthill
PRELIMINARY RESULTS
Sprints, Score-O, Bike-O, Adventure Race
Saturday and Sunday, September 16-17, 2017


Writeup

Volunteers

Course Setters: Kevin Adams, Matt Zeilman
Meet Directors: Kevin Adams, Matt Zeilman
Bag Hangers: Kevin Adams, Matt Zeilman
Water Station Setup: Kevin Adams
Equipment Hauling: Kevin Adams, Matt Zeilman, Ron Birks
Setup/Tear-down: Kevin Adams, Matt Zeilman, Ron Birks
Registration Table: Kevin Adams, Matt Zeilman, Ron Birks
Timing Table: Kevin Adams, Matt Zeilman, Ron Birks
Beginners Clinic: Ron Birks, Kevin Adams
Control Retrieval: Ron Birks, Kevin Adams
Tabulating Results: Matt Zeilman

Sprint 1 Summary

Course Statistics  
Total Points 8
Number of Controls 8
Straight-Line Distance (km) 2.6
Climb (m) 37.2
Total Participants 26
Number of Minutes 240
Penalty Per Minute 10

Sprint 1 Results

Finish Name Total Points Penalty Final Points Num Controls Time Category Rank Team Members
1 Ron Birks 8 0 8 8 0:15:00 M 1
2 Mark Largie 8 0 8 8 0:18:00 M 2
3 Lee Magnusson 8 0 8 8 0:19:00 M 3
4 Daniel Amram 8 0 8 8 0:21:33 M 4
5 Dan Yamashiro 8 0 8 8 0:23:00 M 5
6 James Allred 8 0 8 8 0:25:00 M 6
7 Rich Ormond 8 0 8 8 0:30:00 M 7
8 Team Lopez 8 0 8 8 0:33:30 TX 1
9 Andrew Mickey 8 0 8 8 0:35:00 M 8
10 Peg Davis 8 0 8 8 0:35:51 F 1
11 Pax Allen 8 0 8 8 0:39:00 M 9
12 Joe Chernek 8 0 8 8 0:43:00 M 10
13 Steve Chernek 8 0 8 8 0:43:00 M 11
14 Team Skeeter 8 0 8 8 1:10:00 TX 2 Craig Joyner, Laurie Joyner
15 Pine Forest Pegasi 8 0 8 8 1:11:00 TF 1
16 Green 8 0 8 8 1:49:00 TX 3
17 Colleen Carpenter 4 0 4 4 1:20:00 F 2
18 Diane Borden 4 0 4 4 1:20:00 F 3
19 Leslie Plummer 4 0 4 4 1:20:00 F 4

Sprint 2 Summary

Course Statistics  
Total Points 9
Number of Controls 9
Straight-Line Distance (km) 2.8
Climb (m) 78.6
Total Participants 13
Number of Minutes 300
Penalty Per Minute 10

Sprint 2 Results

Finish Name Total Points Penalty Final Points Num Controls Time Category Rank Team Members
1 Ron Birks 9 0 9 9 0:24:00 M 1
2 Lee Magnusson 9 0 9 9 0:42:00 M 2
3 Rich Ormond 9 0 9 9 0:43:00 M 3
4 Dan Yamashiro 9 0 9 9 0:43:00 M 4
5 James Allred 9 0 9 9 0:45:00 M 5
6 Peg Davis 9 0 9 9 0:55:00 F 1
7 Joe Chernek 9 0 9 9 0:55:00 M 6
8 Andrew Mickey 9 0 9 9 0:55:00 M 7
9 Paul Willcox 9 0 9 9 1:32:00 M 8
10 Daniel Amram 8 0 8 8 0:49:00 M 9
11 Benjamin Willcox 8 0 8 8 1:54:00 M 10
12 Team Skeeter 6 0 6 6 2:04:00 TX 1 Craig Joyner, Laurie Joyner

Score-O Summary

Course Statistics  
Total Points 9
Number of Controls 9
Straight-Line Distance (km) 2.8
Climb (m) 78.6
Total Participants 13
Number of Minutes 300
Penalty Per Minute 10

Score-O Results

Finish Name Total Points Penalty Final Points Num Controls Time Category Rank Team Members
1 Ron Birks 460 0 460 18 1:30:45 M 1
2 Packt Panthers 370 0 370 14 1:59:00 TX 1
3 David Thompson 380 10 370 14 2:00:50 M 2
4 Daniel Amram 320 0 320 13 1:52:00 M 3
5 James Bosworth 300 0 300 9 2:00:00 M 4
6 Benjamin Willcox 280 0 280 9 1:51:17 M 5
7 Jason Cram 210 0 210 9 1:52:53 M 6
8 Bottom of the Pack 310 130 180 11 2:12:20 TX 2 Kori Morrow, Gretchen Anderson, Ryan Harlow
9 Paul Willcox 270 110 160 7 2:10:10 M 7
10 Vandelay Industries 90 0 90 6 1:52:00 TX 3
11 Team Death Spiral 30 0 30 2 0:42:00 TX 4 Mary Williams, Eric Peterson
12 Smith Golo REC REC 0 REC REC TM 5 Walt Smith, Paul Golo

Adventure Race Summary

Course Statistics  
Total Points 31
Number of Controls 31
Total Participants 6
Number of Minutes 300
Penalty Per Minute 10

Adventure Race Results

Finish Name Total Points Penalty Final Points Num Controls Time Category Rank Team Members
1 Special K 28 0 28 28 4:45:00 TX Bob Badget, Kristen Peer
2 Trunk Monkey 20 0 20 20 4:37:00 TX Jill Kyle, Charles Chapman
3 Young Volcanoes 19 0 19 19 4:50:00 TX Chris Flowers, Heather Flowers

Bike-O Summary

Course Statistics  
Total Points 10
Number of Controls 10
Total Participants 4
Number of Minutes 300
Penalty Per Minute 10

Bike-O Results

Finish Name Total Points Penalty Final Points Num Controls Time Category Rank Team Members
1 Storming the Castle 10 0 10 10 2:13:00 TX Irene Fabig, Brian Fabig
2 Train Wreck REC 0 REC REC REC TM