Prescott - Big Juniper: Sprints and Motala
Saturday, May 12, 2018


Writeup

Volunteers

Course Setters: Ron Birks
Meet Directors: Ron Birks
Bag Hangers: Ron Birks
Water Station Setup: None
Equipment Hauling: Glenn Haselfeld, Ron Birks
Setup/Tear-down: Glenn Haselfeld, Gary Hickey, David Thompson, Ron Birks
Registration Table: Ron Birks, Russ Pilcher
Timing Table: Ron Birks, Russ Pilcher
Beginners Clinic: None
Control Retrieval: Gary Hickey, Glenn Haselfeld, Russ Pilcher, Ron Birks
Tabulating Results: Ron Birks

Course Summaries

Course Statistics  
Sprint 1 Straight-Line Distance (km) 1.8
Sprint 1 Climb (m) 90
Sprint 1 Number of Controls 10
Sprint 2 Straight-Line Distance (km) 1.5
Sprint 2 Climb (m) 75
Sprint 2 Number of Controls 9
Sprint 3 Straight-Line Distance (km) 1.8
Sprint 3 Climb (m) 145
Sprint 3 Number of Controls 10
Total Participants 21

Motala Results

Overall
Place
Name Size Category Start Sprint 1
End Time
Sprint 1
Elapsed Time
Sprint 1
Ranking
Sprint 1
Controls
Sprint 2
End Time
Sprint 2
Elapsed Time
Sprint 2
Ranking
Sprint 2
Controls
Sprint 3
End Time
Sprint 3
Elapsed Time
Sprint 3
Ranking
Sprint 3
Controls
Elapsed
Time
Total
Controls
M F TM TF TX Team Members/Club
1 Andy Wentzel 1 M 10:35:00 11:04:35 0:29:35 1 10 11:18:37 0:14:02 1 9 12:00:55 0:42:18 2 10 1:25:55 29 1          
2 Scott Whiting 1 M 10:00:00 10:41:08 0:41:08 3 10 10:58:11 0:17:03 2 9 11:30:04 0:31:53 1 10 1:30:04 29 2          
3 Glenn Haselfeld 1 M 9:03:00 9:40:35 0:37:35 2 10 10:26:40 0:46:05 3 9 11:30:55 1:04:15 3 10 2:27:55 29 3          

Sprint 1 Results

Overall
Place
Name Size Category Time M F TM TF TX Team Members/Club
1 Andy Wentzel 1 M 0:29:35 1          
2 Glenn Haselfeld 1 M 0:37:35 2          
3 Scott Whiting 1 M 0:41:08 3          
4 Jim Thompson 1 M 0:41:20 4          
5 Dynamic Duo 2 TX 1:18:30         1 Rick Eastman, Sheree Newman
6 Scot Markis 1 M 1:30:19 5          
7 Team Vista 2 TM 1:38:47     1     Rich Ormond, Lex Mundell
8 Scruffy Goats 2 TX 1:46:57         2 Antoniya Petkova, Martin Dimitrov
9 Trunk Monkey 3 TX 1:52:35         3 Jill Kyle, Charles Chapman, Samantha Lester
10 David Thompson 1 M 2:07:42 6          
11 The Campers 2 TF 2:09:06       1   Telia Curtis, Ruhi Bharti
12 Brian Blanchard 1 M 2:10:40 7          
13 Eric Wight 1 M 2:14:58 8          
  Ed Tankersley 1 M DNF            

Sprint 2 Results

Overall
Place
Name Size Category Time M F TM TF TX Team Members/Club
1 Andy Wentzel 1 M 0:14:02 1          
2 Scott Whiting 1 M 0:17:03 2          
3 David Thompson 1 M 0:30:13 3          
4 Rich Ormond 1 M 0:34:25 4          
5 Jim Thompson 1 M 0:39:00 5          
6 Trunk Monkey 3 TX 0:43:15         1 Jill Kyle, Charles Chapman, Samantha Lester
7 Faye Doria 1 F 0:44:15   1        
8 Scot Markis 1 M 0:45:31 6          
9 Glenn Haselfeld 1 M 0:46:05 7          
10 Scruffy Goats 2 TX 0:46:33         2 Antoniya Petkova, Martin Dimitrov
11 Eric Wight 1 M 1:03:11 8          
12 Lex Mundell 1 M 1:03:15 9          

Sprint 3 Results

Overall
Place
Name Size Category Time M F TM TF TX Team Members/Club
1 Scott Whiting 1 M 0:31:53 1
2 Andy Wentzel 1 M 0:42:18 2
3 Rich Ormond 1 M 0:43:00 3
4 Gary Hickey 1 M 0:52:25 4
5 Glenn Haselfeld 1 M 1:04:15 5
6 Faye Doria 1 F 1:06:38 1
7 David Thompson 1 M DNF
8 Scot Markis 1 M DNF